“Molicare Premium”, “Elastic”. Ten drops, paired wavy lines, rectangles made of blue dots that might be wetness indicators. Rather than conventional wings it has two stretchy belts that each have a single 3“ velcro tape.
| Brand | Molicare |
|---|---|
| Category | brief |
| Style | medical |
| Material | cloth |
| Fastening | velcro tapes |
| Tapes | 2 |
| Color | white |
“Molicare Premium”, “Elastic”. Ten drops, paired wavy lines, rectangles made of blue dots that might be wetness indicators. Rather than conventional wings it has two stretchy belts that each have a single 3” velcro tape. Large “M” for the size.
| Brand | Molicare |
|---|---|
| Category | brief |
| Style | medical |
| Material | cloth |
| Fastening | velcro tapes |
| Tapes | 2 |
| Color | white |
| Size | medium |
| Dry Weight | 172 g / 6.1 oz |
| Capacity | 1,789 ml / 60 fl oz |
| Price | $1.47 |
| Capacity per $ | 1,219 ml / 41 fl oz |
| Multiple | 10.4 |
Performance comparisons for this item.
Comparable items: